Turystyka na lądzie, wodzie i w powietrzu

Turystyka na lądzie, wodzie i w powietrzuDyscypliny sportów ekstremalnych są bardzo różnorodne. Tego typu aktywności znacznie zyskały ostatnio na znaczeniu. Te sporty można podzielić w zależności od rodzaju, stopnia trudności jak również miejsca gdzie można je uprawiać. Wydaje się, że ostatni podział jest najbardziej przejrzysty, ze względu na miejsce uprawiania, sporty ekstremalne można pogrupować na dyscypliny lądowe, wodne, wysokościowe oraz powietrzne.

Ekstremalna turystyka lądowa obejmuje dyscypliny, które uprawia się na ziemi. Obejmuje więc wszelkiego rodzaju jazdy motocyklami, crossami, kolarstwo górskie, paintball czy alpinizm, który może być połączony z wyczynową jazdą na nartach. Bardzo popularne są obecnie ekstremalne sporty miejskie.

Najpopularniejszy wśród nich jest oczywiście parkour, polegający na pokonywaniu przeszkód przy pomocy różnego typu akrobacji. Na znaczeniu zyskuje również inny sport, stosunkowo młody w naszym kraju, ale już zyskujący szerokie grono zwolenników, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Tricking jest ciekawa dyscypliną, łącząca w sobie elementy sztuk walki, głównie karate i takewondo, ale również gimnastyki artystycznej oraz breakedance. Osoby uprawiające tricking, mogą doskonalić swoje umiejętności na własną rękę, ale również zrzeszać się , wyjeżdżając na wyprawy ekstremalne, obozy czy organizując pokazy kaskaderskie. Bardzo modne są także wyczynowe sporty wodne. W tej dziedzinie można zdecydować się na kajakarstwo górskie, nurkowanie oraz windsurfing. Wiele dyscyplin sportów wyczynowych można uprawiać również na wysokościach.

Należą do nich wspinaczka skałkowa i wysokogórska oraz emocjonujące skoki na bungee. Ponadto, coraz większa liczbę zwolenników zyskują również sporty typowo powietrzne. Wiele osób chętnie decyduje się na lot balonem, paralotnią czy skoki ze spadochronem. Organizowane są również wyprawy dla wielbicieli sportów wyjątkowo ekstremalnych. Popularne w Stanach Zjednoczonych jest na przykład gonienie trąb powietrznych. Amatorów pogoni za tornadami nie brakuje, wręcz przeciwnie: przybywa ich z roku na rok.

Źródła:Podobne:
Zioła i przyprawy - właściwości zdrowotne i działanie

Zioła i przyprawy w kuchniZioła i przyprawy, które dodajemy, do przyrządzanych przez nas potraw nadają, im mocniejszy i bardziej wyrazisty smak. Dosypywane