Błyskawiczny przepływ informacji - infokiosk

InfokioskBłyskawiczny przepływ informacji - infokiosk

Obecnie, kiedy wszyscy żyjemy w pędzie, a nasz dzień staje się coraz szybszy, właściwy i dynamiczny przepływ informacji to jedna z podstaw właściwego funkcjonowania. Szybkiego dostępu do informacji potrzebujemy w wielu miejscach i wielu sytuacjach. Ustawienie w tak wielu lokacjach punktu informacyjnego z pracownikami służącymi interesantom radą jest niemożliwe. Z pomocą jednak przychodzi infokiosk, który błyskawicznie przekaże nam swą wiedzę.

Czym jest infokiosk?

Infokiosk, inaczej określany jako kiosk multimedialny to najprościej mówiąc samoobsługowy multimedialny, interaktywny punkt, którego celem jest udzielanie informacji istotnych w danym miejscu i sytuacji. Punkty takie, stanowią niezbędne w dzisiejszych czasach źródło szybkiej wymiany informacji, będącej lekarstwem na brak możliwości masowego ustawiania punktów informacyjnych z zatrudnionymi pracownikami. Infokiosk, dzięki niewielkiemu rozmiarowi oraz konstrukcji opartej o samoobsługową funkcjonalność, a co, za tym idzie, brak konieczności zatrudniania obsługi, można ustawić niemal w każdym miejscu. Dzięki tym urządzeniom, przekaz informacji nie ulega zachwianiu.

Rodzaje kiosku multimedialnego

Kiosk multimedialny może mieć różnoraką postać i obudowę. Najczęściej stosowanymi modelami są urządzenia naścienne lub wolnostojące. Infokioski można podzielić ze względu na miejsce ich ulokowania, a w tym aspekcie wyróżniamy urządzenia wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze, usytuowane są wewnątrz jakiegoś obiektu, te drugie, stanowią autonomiczne punkty ustawione na wolnej przestrzeni. Wśród urządzeń wewnętrznych, najczęściej spotykanymi są tablice informacyjne umieszczane w autobusach miejskiej komunikacji lub punkty obsługowe, np. służące do wydruku numeru obwieszczającego miejsce w kolejce w rozmaitych instytucjach, jak np. urzędy pocztowe czy urzędy miasta.

Budowa kiosku multimedialnego

Zazwyczaj, urządzenia takie posiadają stalową obudowę, która stanowi ochronę przed uszkodzeniami. Obudowa musi być solidna i wytrzymała. Podstawowym wyposażeniem każdego kiosku multimedialnego jest monitor dotykowy, który umożliwia interakcję korzystającego z urządzeniem. Monitor dotykowy umożliwia korzystającemu wybór poszczególnych opcji przy pomocy przekazywaniu bodźców sensorycznych pod postacią zwykłego nawigowania po ekranie palcem ręki. Wybór poszczególnych zakładek błyskawicznie otwiera nowe okna, które wyświetlają się na monitorze.

Wielkość ekranu uzależniona jest od rodzaju infokiosku oraz tego, jaką rolę ma spełniać i w jakim miejscu ma być usytuowany. Zazwyczaj spotykamy monitory od 19" do 65".

Kiosk multimedialny może posiadać dodatkowe, opcjonalne wyposażenie, w zależności od potrzeb. Takimi dodatkowymi akcesoriami są: drukarka, głośniki, czytniki kodów kreskowych lub kart chipowych, wrzutniki monet lub podajniki banknotów itp.

Zastosowanie infokiosków

Kioski multimedialne znajdują szerokie zastosowanie i wykorzystywane są w wielu miejscach. Infokioskiem może być np. tablica informacyjna na dworcu autobusowym lub kolejowym, interaktywny punkt z wyświetlaną mapą miasta, którą można przesuwać, przybliżać i oddalać, punkt drukujący bilety lub numerki do kolejki w placówce zdrowie, placówce pocztowej i każdej instytucji państwowej lub samorządowej, szybki punkt informacji turystycznej, parkomat, rozmieniarka pieniędzy czy np. bankomat lub wpłatomat.

http://itouchsystem.plPodobne:
Czym jest system przyzywowy? Zastosowanie systemów przyzywowych

System przyzywowy - szpitalNowoczesne systemy przyzywowe, zwane również systemami przywoławczymi, znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, gos