3 najważniejsze rzeczy, o których trzeba pamiętać, kupując mieszkanie z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnegoZakup mieszkania to duża inwestycja. Młode osoby kupujące swoje pierwsze lokum coraz częściej decydują się na zakup lokalu mieszkaniowego na rynku wtórnym. Ceny mieszkań z drugiej ręki są bardzo często niższe niż tych nowo zbudowanych, które oferują deweloperzy. Mieszkanie z rynku wtórnego wcale nie musi być gorsze niż takie, w niedawno zbudowanym budynku.

Dużą zaletą lokali z drugiego obiegu jest często ich lokalizacja - w centrum dużego miasta zdecydowanie łatwiej o mieszkanie używane niż nowe deweloperskie, ze względu na ograniczoną powierzchnię na nowe inwestycje budowlane. Trzeba się jednak liczyć z niekiedy sporymi kosztami remontu takiego lokalu. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania, aby nie narazić się w przyszłości na duże wydatki. Przyjrzyjmy się bliżej trzem najważniejszym aspektom, które trzeba wziąć pod uwagę, kupując mieszkanie z rynku wtórnego.

1. Porządnie sprawdź wszystkie dokumenty

Zacznij od dokładnego sprawdzenia stanu prawnego mieszkania. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek związanych przykładowo, z tym że właściciel ukrył przed Tobą jakieś zadłużenie lub to, że w lokalu są zameldowane jakieś niemieszkające w nim obecnie osoby.

W pierwszej kolejności poproś właściciela o dokument potwierdzający, że nieruchomość nie jest w żaden sposób zadłużona. Niekiedy sprzedający usiłują ukryć przed osobami zainteresowanymi kupnem mieszkania fakt, że istnieje niespłacone należności na przykład w spółdzielni mieszkaniowej, u dostawcy wody, gazu czy prądu.

Oczywiście powinieneś również sprawdzić jakie informacje dotyczące lokalu znajdują się w księdze wieczystej. To istotne choćby ze względu na to, że niektórzy sprzedający celowo zawyżają metraż, aby uzyskać wyższą cenę. Jeśli właściciel mieszkania kłamie już na tym etapie, może się okazać, że ukrywa znacznie więcej i należy się poważnie zastanowić nad tym, czy na pewno chcemy dokonywać tak poważnej transakcji z osobą nieuczciwą.

2. Skorzystaj z pomocy fachowca, który oceni stan techniczny lokalu

Kolejna niezmiernie istotna kwestia to stan techniczny lokalu. Zwróćmy na niego szczególną uwagę, jeśli interesujące nas mieszkanie znajduje się w historycznym budynku (przykładowo w kamienicy w centrum miasta), lub na starszym osiedlu.

Nie wahaj się zabrać ze sobą specjalisty od spraw budowlanych, kiedy idziesz oglądać wybrany przez siebie lokal. Fachowym okiem oceni on stan instalacji elektrycznej i wodociągowej oraz stwierdzi, czy konieczne będą remonty i w jakim zakresie. Zwróć też uwagę na stan okien i grzejników, ponieważ ich wymiana to spory koszt. Inspektora budowlanego, który odwiedzi z Tobą mieszkanie, bez problemu znajdziesz w Internecie. Coraz więcej specjalistów w tej dziedzinie oferuje taką usługę.

Jeżeli właściciel mieszkania będzie mieć coś przeciwko temu, by jego stan ocenił fachowiec, może to oznaczać, że chce coś przed nami ukryć. Uczciwi sprzedawcy nie ukrywają wad lokalu. Stanowią one bowiem jedynie punkt wyjścia do ewentualnych negocjacji cenowych.

3. Poznaj okolicę i potencjalnych sąsiadów

Zastanów się, czy zależy Ci na droższym lokalu w ścisłym centrum, czy może trochę dalej przykładowo z dojazdem w granicach 30 minut, ale za to w spokojniejszej okolicy i w niższej cenie. To, jaka okolica będzie najodpowiedniejsza to rzecz gustu i naszych indywidualnych potrzeb. Pomyśl więc, na czym najbardziej Ci zależy i zorientuj się, czy znajduje się to w najbliższej okolicy. Szczególnie ważne mogą okazać się dla Ciebie takie kwestie to lokalizacja sklepów, przychodni zdrowia, szkoły czy kościoła. Wybierz taką okolicę, w jakiej chciałbyś mieszkać. Kieruj się tutaj wyłącznie potrzebami swoimi i swojej rodziny.

Warto również przyjrzeć się zagospodarowaniu terenu przy nieruchomości. Istotne jest to, czy jest czysto, czy w pobliżu znajdują się jakieś tereny zielone lub rekreacyjne (park, plac zabaw dla dzieci) i parking.

Postaraj się tez odwiedzić upatrzone mieszkanie kilka razy w różnych porach dnia. Zorientujesz się dzięki temu, czy o jakiś szczególnych porach na przykład nie ma dużego natężenia hałasu.

Niezwykle istotną sprawą, o której wielu z nas zapomina, jest to, jakich będziemy mieli sąsiadów. Spróbuj dyskretnie zorientować się w sprawie. W nowych budynkach deweloperskich mieszkania kupują przeważnie młode małżeństwa z małymi dziećmi. W przypadku lokalu z drugiej ręki sprawa wygląda inaczej. Kamienice czy stare osiedla mieszkaniowe często zamieszkują osoby starsze. Dla wielu z nas ważny jest codzienny bliski kontakt z sąsiadami, warto więc przemyśleć, jakiego towarzystwa oczekujesz, aby uniknąć rozczarowania.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym ma tyle samo zalet, jak i wad. To czy zdecydujesz się na taką opcję, zależy wyłącznie od Twoich osobistych preferencji. Szukając lokalu, a później negocjując jego cenę, koniecznie weź pod uwagę wszystkie koszty dodatkowe, jakie będziesz musiał ponieść w związku z remontem i wyposażeniem mieszkania. Jeśli okażą się one bardzo wysokie, być może nie warto upierać na zakup używanego lokum na przykład w zabytkowej kamienicy. Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, rozważ dokładnie wszystkie dostępne opcje.Podobne:
Meldunek w wynajętym mieszkaniu

Meldunek w wynajętym mieszkaniuW ciągu trzydziestu dni, licząc od dnia dotarcia do nowego miejsca, prawnym obowiązkiem każdego obywatela, jest zgłoszenie c

Jak wybrać blat do kuchni? 5 cennych wskazówek

Blat do kuchniKażda kuchnia nie może obejść się bez blatu kuchennego. Niezależnie od metrażu czy stylu pojawia się on zawsze. Trwały

Modna kuchnia, czyli jakie trendy obowiązują w bieżącym roku?

Modna nowoczena kuchniaKuchnia w stylu skandynawskim, a co za tym idzie - dominacja białych i jasnych odcieni powoli ustępuje miejsca kolor